دسته بندی مقالات

از بین بردن جای مبلمان از روی فرش و موکت

جای مبل روی فرش

موکت و فرش یکی از اجزای مهم دکوراسیون داخلی هستند که به زیبایی و دلنشینی منزل کمک می‌کنند. اما، قرار دادن مبلمان سنگین و وسایل دیگر بر روی موکت و فرش ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد. نه تنها این کار باعث آسیب به موکت و فرش می‌شود، بلکه ممکن است باعث آسیب به سلامتی افراد به علت افتادن توسط نا همواری فرش و موکت نیز شود. از این رو، در این مقاله، راهکارهایی برای کاهش خطر آسیب به موکت و فرش با حذف جای مبلمان و وسایل سنگین ارائه خواهیم داد.

جای مبل روی فرش

برای از بین بردن فرورفتگی فرش باید چکار کرد؟

۱. استفاده از وسایل مخصوص برای پایه مبل: در بازار وسایلی وجود دارد که برای زیر پایه مبل استفاده می شود که فشار را به فرش و موکت زیر آن به حداقل کاهش می دهد و از فرورفتگی و کوبیدگی جلوگیری می کند، در صورتی که به این وسایل دسترسی ندارید می توانید از نعلبکی استفاده کنید .

۲. استفاده از ترمز فرش: ترمز فرش با ایجاد سطحی در زیر موکت و فرش باعث می شود تا پایه های مبل و وسایل سنگین بر روی آنها جا نیندازد ، همچنین استفاده از یک موکت قدیمی در زیر فرش یا موکت با جلوگیری از کوبیده شدن فرش و موکت در زیر پایه ها می شود.

۳. استفاده از یخ: اگر از روش های بالا برای پیشگیری فرورفتگی فرش وموکت در زیر پایه های وسایل سنگین استفاده نکرده اید می توانید از یخ برای رفع این مشکل استفاده کنید ، شما به یخ های مکعبی نیاز دارید و هر چه سطح وسیعی از فرش و موکت فرورفته شده باشد به یخ بیشتری نیاز دارید.

یخ ها را در محل فرورفتگی روی فرش و موکت قرار دهید و آنها را به حال خود رها کنید تا آب شوند،سپس با یک برس یا فرچه به آرامی الیاف فرش یا موکت را در خلاف جهت خواب آن حرکت دهید، پس از اینکه الیاف فرش و موکت از فشردگی خارج شد اجازه دهید به طور طبیعی خشک شوند ، در صورتی که زمان کافی برای خشک شدن ندارید می توانید از سشوار برای خشک کردن فرش و موکت استفاده کنید که این امر به باز شدن و حجیم شدن الیاف فشرده کمک می کند.

۴. استفاده از بخار آب: در صورتی که به یخ دسترسی ندارید می توانید از بخار آب استفاده نمایید ، دستگاه بخارشوی را مانند زمانی که به طور روتین می خواهید فرش یا موکت را با آن نظافت کنید استفاده کنید ، این روش برای موکت و فرش های پرز بلند بیشتر کاربر دارد. همچنین اگر دستگاه بخارشوی ندارید می توانید از حوله استفاده کنید، حوله را در آب داغ فرو برده و آب اضافی آن را گرفته و روی قسمت های فشرده فرش و موکت بکشید و در آخر برای جلوگیری از تجمع قارچ و باکتری و ایجاد بوی نامطبوع فرش و موکت را خشک کنید.

رفع جای مبلمان از فرش

برای پیشگیری از باقی ماندن جای مبل بر روی فرش چه باید کرد؟

  • استفاده از پد زیر فرش: از پدهای زیرفرش‌ نرم و محکم استفاده کنید. این پد ها به عنوان یک لایه محافظتی اضافی زیر فرش اصلی قرار می‌گیرند و شوک و فشار وسایل سنگین را از روی فرش اصلی کاهش می‌دهند.
  • جا به جایی مبلمان و وسایل سنگین به صورت دوره ای : وسایل سنگین را  هر چند وقت یکبار جا به جا کنید، به‌خصوص اگر همواره به یک نقطه روی فرش فشار وارد می‌کنند. این کار باعث توزیع بهتر فشار و کاهش آسیب به یک نقطه خاص می‌شود.
  • استفاده از زیر پایه های پلاستیکی: برخی از فروشگاه‌ها پایه هایی از پلاستیک ارائه می‌دهند که می‌توانید زیر پای وسایل سنگین قرار دهید. این وسایل فشار روی فرش را کاهش داده و از آسیب به آن جلوگیری می‌کنند.
  • نظم‌دهی محل قرار گیری وسایل سنگین : در صورت امکان، محل قرارگیری فرش را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که وسایل سنگین به طور مستقیم روی آن قرار نگیرند.
  • پاک‌سازی و نگهداری منظم: با پاک‌سازی و نگهداری منظم فرش‌ها، ضمن حذف ذرات گرد و غبار، می‌توانید وسایل سنگین را کنترل کنید و از کوبیدگی فرش‌ها جلوگیری کنید.قالیشویی بانو با دارا بودن تجهیزات مدرن و سابقه طولانی در این عرصه شستشو و نظافت انواع فرش و موکت را با کیفیت بالا انجام می دهد.این قالیشویی در کمالشهر ،شهرک بنفشه و سایر نقاط استان البرز دارای شعبه فعال می باشد.
  • ارتفاع پرز و الیاف فرش: هنگام انتخاب فرش، به ارتفاع الیاف آن توجه کنید. فرش‌های با الیاف بلندتر عموماً به‌صورت مستقیم در مقابل کوبیدگی از وسایل سنگین مقاومت کمتری دارند، بنابراین بهتر است از فرش‌هایی با ارتفاع مناسب الیاف و متوسط استفاده کنید. در مقاله “ترفندهای کاربردی از بین بردن لکه موکت” روش های از بین بردن انواع لکه از موکت بررسی شده.

از بین بردن جای مبلمان و وسایل سنگین از روی موکت و فرش از اهمیت بالایی برخوردار است. با رعایت راهکارها و تکنیک‌های مطرح شده، می‌توان از زیبایی و عمر مفید این محصولات لذت برد و همچنین از آسیب‌ها و خرابی‌های احتمالی جلوگیری نمود. به‌یاد داشته باشید که حفظ موکت و فرش همچنین به محافظت از محیط زیست و کاهش هزینه‌های ناشی از تعمیر و تعویض نیز کمک می‌کند. با اطلاع از نکات و مراقبت‌های صحیح، می‌توانیم از این محصولات برای مدت طولانی‌تری بهره‌مند شویم و به سلامتی محیط زندگی خود اهمیت بدهیم.

برچسب ها: زیر پایه مبل چی بزاریم، زیر پایه مبل چی بزاریم که فرش خراب نشه، زیر پایه مبل روی فرش، انداختن فرش روی پالاز موکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *