دسته بندی مقالات

پاک کردن لکه روغن و چربی از فرش و موکت

پاک کردن لکه روغن از فرش و موکت

فرش و موکت از جمله وسایلی هستند که به دلیل استفاده روزمره ممکن است به لکه‌های روغنی و چربی آلوده شوند. پاک کردن این نوع لکه‌ها به درستی و با استفاده از روش‌های مناسب، می‌تواند از زیبایی و دوام این وسایل حفاظت کند.

پاک کردن روغن و چربی از فرش و موکت یک امر چالش برانگیز در خانه است. با استفاده از روش‌های مناسب، می‌توانید به سادگی این لکه‌ها را از سطح فرش یا موکت خود بردارید. در ادامه، روش‌های مختلفی را برای پاک کردن لکه‌های روغن و چربی توضیح خواهیم داد.

پاک کردن لکه روغن از فرش و موکت

طرز پاک کردن لکه روغن و چربی

جذب روغن اولیه:
 • ابتدا با یک دستمال کاغذی تا حد امکان بیشترین روغن را از روی سطح فرش یا موکت بردارید. از دستمال‌های کاغذی سفید استفاده کنید تا رنگ آن به فرش منتقل نشود.
بهترین مواد پاک کننده روغن و چربی از فرش و موکت:
1. استفاده از مواد جذب کننده:
 • پودر بچه یا آرد را به میزان کافی روی لکه بپاشید و صبر کنید تا روغن را جذب کنند. سپس با یک جاروبرقی، این مواد را از روی فرش یا موکت جمع آوری کنید.
2. استفاده از مواد خانگی:
 • اسپری مخلوطی از آب و سفیده تخم‌مرغ را روی لکه بپاشید و صبر کنید تا چند دقیقه جذب شود. سپس با یک حوله مرطوب، لکه را تمیز کنید و با حوله خشک پاک کنید.
3. استفاده از مایع ظرفشویی:
 • مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کرده و با یک اسفنج مرطوب روی لکه بپاشید. سپس با حرکات دایره‌ای، ملایم لکه را تمیز کنید و با آب گرم شستشو دهید.
4. استفاده از الکل ایزوپروپیلیک:
 • الکل ایزوپروپیلیک را روی لکه بپاشید و با یک حوله مرطوب تمیز کنید. این مواد بسیار خوب در پاک کردن لکه‌های روغنی و چربی عمل می‌کنند.
5. استفاده از محلول آب و سفید کننده:
 • محلولی از آب و سفید کننده را بسازید و روی لکه بپاشید. با یک حوله مرطوب، لکه را تمیز کنید و با حوله خشک پاک کنید.
6.استفاده از مواد طبیعی:
 • برخی مواد طبیعی می‌توانند به خوبی در پاک کردن لکه‌های روغنی و چربی از فرش و موکت عمل کنند. به عنوان مثال، می‌توانید از جوانه گندم، جوانه ذرت، سبوس برنج یا سرکه سفید استفاده کنید. این مواد را روی لکه بپاشید و با یک جاروبرقی تمیز کنید. سپس با آب گرم شستشو دهید و با حوله خشک پاک کنید.
7. حذف لکه با استفاده از بخار:
 •  بخار را روی لکه اعمال کنید. با استفاده از یک حوله تمیز، لکه را پاک کنید. این روش بسیار موثر در پاک کردن لکه‌های روغنی و چربی است و باعث بهبود رنگ و بافت فرش یا موکت می‌شود.
8. استفاده از مواد شیمیایی خاص:
 • در صورتی که روش‌های طبیعی و مواد خانگی نتیجه مطلوبی نداشته باشند، می‌توانید به مواد شیمیایی خاص مانند پاک کننده‌های قوی یا مواد خاص برای پاک کردن لکه‌های روغنی و چربی روی فرش و موکت مراجعه کنید. قبل از استفاده از هرگونه ماده شیمیایی، همواره دستورالعمل و راهنمایی تولید کننده را مطالعه کنید و از فضای باز استفاده کنید.

پاک-کردن-لکه-روغن-از-فرش

نکات مهمی که در پاک کردن لکه روغن و چربی از فرش و موکت باید رعایت کرد:

 • هرگز از آب گرم برای پاک کردن فرش یا موکت استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث آسیب الیاف شود.
 • قبل از استفاده از هر روش، بهتر است در یک نقطه پنهانی روی فرش یا موکت تست کنید تا مطمئن شوید که رنگ یا بافت آن تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.
 • در صورتی که لکه باقی مانده است، ممکن است نیاز به تکرار روش‌ها یا استفاده از روش‌های حرفه‌ای‌تر مانند استفاده از محلول‌های خاص باشد.
 •  همیشه بهتر است از لکه‌ها و آلودگی های مختلف در فرش و موکت جلوگیری کنید، برای محافظت بهتر، می‌توانید از روفرشی یا سایر روش‌های محافظتی استفاده کنید.
 • همچنین، قبل از استفاده از هرگونه مواد شیمیایی یا روش‌های پاک کردن جدید، بهتر است راهنمایی تولید کننده فرش یا موکت خود را مطالعه کنید. بعضی از محصولات ممکن است محدودیت‌ها و نکات خاصی در استفاده داشته باشند.
 • همچنین، در صورتی که لکه بسیار سخت و مقاوم است و نمی‌توانید آن را به طور کامل پاک کنید، بهتر است خدمات قالیشویی حرفه‌ای را در نظر بگیرید. این افراد دارای تجربه و تجهیزات مناسب برای پاک کردن لکه‌های سخت و مقاوم هستند و می‌توانند به شما کمک کنند.قالیشویی بانو با داشتن نیروی حرفه ای و مجرب انواع لکه ها را از قالی و فرش پاک می کند.همچنین این قالیشویی دارای شعب متعدد در نقاط مختلف استان البرز می باشد.

با اجرای صحیح روش‌های پاک کردن لکه‌های روغنی و چربی، می‌توانید فرش و موکت خود را درخشان و پاک نگه دارید. همواره توجه کنید که عملیات پاکسازی و مراحل بعد از آن را به خوبی انجام دهید تا بقایای مواد پاک کننده از روی سطح حذف شود و فرش یا موکت به طور کامل خشک شود.

برچسب ها: روغن با چه چیزی پاک میشود، لکه قدیمی روغن روی فرش، از بین بردن لکه روغن روی موکت، پاك كردن روغن از روي فرش دستباف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *